Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Nektar Svatých Jmen

13. května 2010 v 15:12 | Bilvamangala dás |  Články

k

Život oddaného je velice jednoduchý a současně velmi plný. Z hmotného hlediska se zdá skromný ale duchovně je vyjímečně bohatý. Na rozdíl od člověka, který se zajímá jenom o světský blahobyt a bohatství, avšak duchovně živoří a je chudý, převládá u Vaišnavy vědomí, že je požehnán tím největším, nejvyšším a věčným štěstím, které nejsou žádné peníze schopné koupit. Je to proto, protože ho jeho nezlomná víra dovedla k poznání, že zdroj jeho štěstí se nenalézá v tomto hmotném světě, ale je nad ním. Zjistil, že oheň podmíněného života, opakovaného zrození a smrti lze uhasit. Toto transcendentní poznání u něho zvyšuje pocit nejvyšší blaženosti a umožňuje mu vychutnávat nektar, po kterém všichni bez rozdílu, ať už vědomě nebo podvědomě touží.

Upíná se jako břečťan ke Svatým Jménům Pána, aby se po nich a skrze ně dostal až k Jeho lotosovým chodidlům. Nikdo a nic ho nemůže od této životadárné činnosti odvést. V nespočetných jménech Pána, jako jsou Krišna a Góvinda, nalézá veškeré štěstí a transcendentní energii potřebnou k životu. Tím, že zvolil opěvování Jeho Svatých Jmen, bez jakýchkoliv pevných pravidel, zato však s láskou a odevzdáním, postupně skutečně dosahuje díky Jeho milosti to, po čem touží, Jeho lotosová chodidla. Přesto má neustále ve svém nitru pocit, že nemá pro Svatá Jména Pána žádnou chuť a přitažlivost. Proto Ho neustále prosí o Jeho laskavou milost, a aby mu byl umožněn přístup k Jeho Svatým Jménům. Velice dobře ví, že bez Nich bude zoufalý a nešťastný. Plně si také uvědomuje, že jediný správný přístup je obsažen ve verši od Šrí Čaitanji Maháprabhua:

trnad api sunicena
taror api sahisnuna
amanina manadena
kirtaniyah sada harih

Člověk by měl zpívat Svaté Jméno Pána v pokorném stavu mysli, považuje se za nižšího, než je stéblo slámy na ulici, a měl by být více snášenlivý než strom, postrádat veškerý smysl pro falešnou prestiž, a měl by být připraven vzdávat veškerou úctu ostatním. V takovém stavu mysli může člověk zpívat Svaté Jméno Pána neustále.

Jako zlatá nit se v duchovním životě Vaišnavy projevuje pokora, která je spolehlivou a neselhávající vlastností, vedoucí ke snášenlivosti. Ona jediná je schopná rozmělnit falešné já, které je příčinou toho, že jsme netolerantní a neschopni vzdávat úctu všem bez rozdílu. Jakmile však je falešné já neutralizováno a zničeno, otvírá pokora spolu se snášenlivostí člověku cestu k tomu, aby přirozeně dokázal respektovat všechny a s láskou neustále zpíval Svatá Jména Pána. Nechce nic jiného než zrození za zrozením neustálou, čistou oddanou službu Pánovi svého srdce. Netouží již více po majetku, krásné ženě či muži, anebo po stoupencích. Považuje se za věčného služebníka Krišny, který z nějakého důvodu spadnul do tohoto oceánu zrození a smrti. Proto Ho prosí, aby ho milostivě vytáhnul z tohoto oceánu smrti, a umístil ho jako jeden z nespočetných atomů u Svých Lotosových chodidel. To považuje za vrcholné naplnění svého života a existence. Nic jiného si nepřeje. Jediné, na co se zmůže, je vroucí motlitba: Ó můj Pane, kdy budou mé oči zdobit slzy lásky, proudící neustále, když zpívám Tvé Svaté Jméno? Kdy se mi bude při recitaci Tvého Jména zalykat hlas, a kdy mi budou vstávat vlasy na těle? Ó Góvindo! Bez Tebe je celý svět prázdný, slzy mi kanou z očí jako přívaly deště a okamžik se jeví jako věčnost. Krišna mě může s láskou
obejmout, anebo mě rozšlápnout. Dokonce může zlomit mé srdce tím, že si mě nebude vůbec všímat. Ať však tento svůdník jedná jak chce, přesto zůstane navždy a bezpodmínečně mým jediným uctívaným Pánem.

Kdo se dostane až do tohoto stádia odevzdání, nechce již nic jiného. Nedbá na to, zdali ho Krišna přijme anebo zamítne. Je zcela podroben Jeho vůli a vše přijímá s pokorou a odevzdáním. Ví, že vše co přichází od Něho je nektar. Neobyčejný nektar! Zavlažuje srdce tou nejvyšší láskou. A po té duše prahne a touží. Je to její život, na který v tomto hmotném světě již dávno zapomněla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama