Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Služba Bohu anebo služba iluzi

17. května 2010 v 22:11 | Bilvamangala dás |  Články
i

"O drahý příteli, mé veškeré smysly, pokud nejsou zaměstnány ve službě Pánově podobě, Jeho kvalitám, zábavám atd., se stávají zbytečnými, jako nějaký kus suchého dřeva nebo kamene. Jak jen mohu beze studu i nadále pokračovat tímto způsobem života?"
Ambrózie, kapitola 8/tekst 29

Člověk který se vědomě vydal na duchovní cestu, kdy přijal zasvěcení od duchovního mistra a slíbil následovat Jeho pokyny v odevzdanosti a s upřímností, by měl mít výše uvedený text vždy na mysli v okamžiku kdy odbočuje od svého slibu anebo podléhá dočasné slabosti svých smyslů. V momentě zasvěcení jsme se odevzdali (anebo měli odevzdat!) vyššímu principu než jakým je tento hmotný svět. Kdo doposud nepochopil o co zde jde, žije i nadále v iluzi a podléhá sebeklamu s veškerými následky které to přináší. To, že tito následovníci nedokáží sloužit Nejvyššímu Pánovi, svému duchovnímu učiteli, všem ostatním oddaným a jejich oddaným svědčí o tom, že jsou doposud zaneprázdněni jen vlastními zájmy. V podstatě nenásledují a neslouží. Tím se sami připravují o ochranu Pána a následně pokračují ve vytváření nové karmy. Jak to pak dopadá je každému známé. Moc iluze je tak silná, že ji bez vnější pomoci nejsme schopni překonat. Pak se stáváme její kořistí a obětí. Mylně se však domníváme, že jsme to my, kdo o všem rozhodujeme. Jestiže někdo např. střílí na jinou bytost, neuvědomuje si, že vlastně střílí sám na sebe! Takový je princip karmy.

Jsme-li však schopni obětovat a transformovat naši veškerou činnost v ryzí, oddanou a láskyplnou službu Nejvyššímu Pánovi, bez jakékoliv stopy vlastního zájmu, pak se tato služba stává automaticky svatou službou.
Jelikož Nejvyšší Pán od nás nic nepotřebuje protože vše je již Jeho, nemá zájem o plody naší služby ať jsou v očích světského člověka jakkoliv ohromující anebo nicotné. Jediné o co Pán stojí je naše srdce, oddanost, vděčnost a čistá láska k Němu s kterou tuto službu zaměřenou na Něho konáme. Jakmile naše oddaná služba vstoupí do tohoto extatického stádia, pak se nalézá ve vědomí Krišny, tj. stává se nepřetržitým tokem služby zaměřené výhradně na Něho, a kdy si uvědomujeme, že On je jediným cílem a příčinou našeho bytí. Plody naší služby se stávají po obětování Jemu prašádam a Pán nám je milostivě přenechává aby se postaraly o náš další duchovní růst a inspirovaly nás.

Vždy a všude jsme naprosto závislí na Nejvyšší Milosti Pána, a v momentě kdy na to zapomeneme, o tuto milost přicházíme. Je to velmi politováníhodná situace, do které jsme se sami uvedli díky své nepozornosti a vlastním zájmům. Pokud skutečně usilujeme o ten pravý vlastní zájem, tj. kdy se chceme vyprostit z pout hmotné přírody, pak musíme změnit náš postoj a naše stanovisko. Sami jsme již došli k závěru, že tento dočasný svět nabízí jen dočasná řešení a i štěstí je dočasné povahy. Proto jsme šli hledat něco lepšího, trvalejšího a dokonalého. To nás nakonec po delším hledání přivedlo k lotusovým nohám našeho duchovního učitele. Ten nás v první řadě láskyplně přijal, informoval nás o smyslu života, o tom kdo jsme a nasměroval na stezku oddané služby vedoucí k Nejvyššímu Pánovi. Dále nás informoval o tom, že ve skutečnosti pro duši neexistuje nezávislost ať už v tomto hmotném světě anebo ve světě duchovním. Vždy a všude, za každých okolností jsme na něčem anebo někom závislí. Pouze pošetilý člověk si může myslet že je tomu jinak. To ovšem poukazuje na jeho omezenost a nedostatek intelligence. Každý například ví, že pokud chceme i nadále pobývat v tomto hmotném těle, jsme závislí na vodě, vzduchu, potravě atd. Ve světě duchovním jsme zcela závislí na Nejvyšší Duchovní Bytosti a tou je Šrí Krišna. On je tam Pánem a my jsme Jeho služebníci. Naše věčná přirozenost je být Jeho služebníkem. V tom je naplnění naší existence, dokonalé vědění a blažená, šťastná extáze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama