Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Hra Nejvyššího

2. června 2010 v 15:22 | Bilvamangala dás |  Články
b
Tak jako je Šrí Krišna v duchovním světě věčně přítomen ve svých Vradžských zábavách, je i v tomto hmotném světě ve hře a relaci s každou individuální duší. Vnímavý oddaný to může rozpoznat a vědomě se této hry s ním zúčastnit. Ideální je přitom zaujmout pokornou a plně odevzdanou pozici. Krišna, nepřekonatelný mistr her a zábav, pak podle své vlastní vůle oddaného uvádí do situací, které svou intenzitou a různorodostí překračují jeho nejbujnější představy.

Kdo si není vědom toho, že je s ním hráno, může někdy propadat zoufalství a prožívat stavy bezradnosti, protože bude silně zasažen po všech stránkách a to jak v oblasti citové tak i mentální. Z jednoho okamžiku na druhý se vše může změnit a co se zdálo být dobré, jisté, je najednou zdánlivě špatné a nejisté. Odevzdaný oddaný se však nenechá zmást těmito rozličnými testy a rozmary Nejvyššího. Ať je s ním v tomto světě cloumáno jakkoli, nenechá se vyvést z rovnováhy, protože si plně uvědomuje, že za vším, co se s ním a kolem něho děje, je Příčina všech příčin, Šrí Krišna. Proto všechno trpělivě přijímá a má radost z toho, že ho Pán oblažuje svojí pozorností a přízní. Pro oddaného je vše, co přichází od Pána, bráno jako příznivé. Nerozlišuje mezi pozitivním a negativním. Ví, že každý otřes který ho v životě potká, má svůj smysl. Naopak, čím více trpí, tím více se upíná na lotosová chodidla svého jediného Pána, Nejvyššího Pána, který naplňuje jeho srdce nektarem skutečné božské lásky. Bytostně rozpoznává, že toto je smyslem a cílem jeho bytí. Z tohoto důvodu chce pouze sloužit Pánovi svého srdce. Nic jiného ho neuspokojuje. Chce být tím, koho Pán může použít jako vhodný nástroj ve Své nevyzpytatelné hře podle Jeho sladké vůle.

V pozdějším stádiu se zříká dokonce i své vlastní vůle a je pouze pohroužen v nepřetržité oddané službě Jemu. Ztrácí pojem o čase i místě, a zapomíná zcela sám na sebe. Jeho realita se postupně mění a přechází z nynější hmotné, do vyšší, transcendentální reality, která ho natolik přitahuje, že s radostí opouští vše, co ho ještě drží v této pomíjivé dimenzi utrpení. Ztrácí pozvolna nižší hmotnou chuť, která je vystřídána nepopsatelně blaženou vyšší chutí. Kdokoli tuto vyšší chuť ochutná, nechce již nikdy nic jiného! A není divu. Tato extatická duchovní vyšší chuť, přichází od samotného zdroje Nejvyšší Lásky, Dobra, Pravdy, Krásy, Přitažlivosti a Vědění. Od Příčiny všech příčin, Milosrdného Boha, Nejvyššího Pána Šrí Krišny. Takovýto oddaný pak prožívá spontánní lásku k Bohu. Hra Nejvyššího zde kulminuje v nekonečném, transcendentálním intimním vztahu mezi čistým oddaným a Nejvyšší Osobností Božství. Jakmile je proces přeměny z hmotného na duchovní dovršen, je posléze duše v momentě opuštění této dočasné hmotné schránky, jakou je lidské tělo, transformována do duchovní sféry, kde je s ní i nadále hrána nepředvídatelná a milostiplná hra Nejvyššího.

Zde tedy vidíme, že protože se oddaný dokázal odpoutat od všeho hmotného, a naprosto se odevzdal vůli Pána, nakonec získal vše, po čem touží všichni světci, sádhuové a aspiranti oddanosti. Tuto možnost má samozřejmě každá duše (džíva), a je jen na ní zdali tuto příležitost uchopí. Haré Krišna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama