Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Letní úvaha

6. června 2010 v 8:02 | Bilvamangala dás
m

Často u lidí kolem sebe vidíme silnou nespokojenost s danou situací, která se někdy projevuje formou stresu či špatné nálady, člověk je pokleslý a není šťastný.
Očekáváme od života, že bude naplněn spokojeností, štěstím a úspěchem. Většinou je tomu však přesně naopak. Málokdo si klade otázku proč tomu tak je a pokračuje ve vyjetých kolejích utrpení, nenaplněných tužeb a snů.

Ten, kdo je hloubavého ducha a není líný o těchto věcech přemýšlet, hledat řešení pro své problémy a odpovědi na své otázky, má v tomto životě jedinečnou šanci jak vše vyřešit ke své úplné spokojenosti. Podmínkou je, že by člověk měl být zcela otevřený, upřímný, schopný přijímat nové věci a myšlenky bez jakýchkoliv předsudků. Každý den přijímáme spousty informací které na nás chrlí tisk, radio, televize, internet a okolí. Nemáme s tím vůbec žádné potíže a vybíráme si z této škály informací to, o čem si myslíme, že nám to je k užitku a prospěchu. Je to naše svobodná volba a pouze čas nám ukáže zdali to byla volba správná či ne. Pokud to nezkusíme, nebudeme vědět o co se jedná a je-li nám to prospěšné.

Hledání štěstí a naplnění života v tomto hmotném světě je tak staré jako svět sám. Dříve nebo později dojde každý člověk do bodu, kdy se pro něho toto hledání stane aktuálním.
Otázky typu - Kdo jsem? Proč jsem? Jaký je smysl života? Jaký je význam tohoto světa? Jak to vše vzniklo? Hraje zde roli náhoda anebo je za tím nějaká inteligence? atd. - začnou vzbuzovat jeho zvědavost. V momentě kdy tento proces hledání začne, vydává se člověk na cestu poznání. Pokud je tedy naprosto otevřený a upřímný, má velkou šanci, že nalezne dokonalé odpovědi na všechny své otázky. Vše záleží na tom, zdali skutečně chce pozitivní změnu ve svém životě. Samozřejmě se musí snažit nalézt pramen kde se mu dostane všech odpovědí na jeho specifické otázky. Zrovna tak jako začínající student medicíny, pokud se chce stát doktorem, musí vyhledat docenta na lékařské fakultě a přijmout od něho všechny potřebné znalosti a vědomosti z tohoto oboru. Musí tedy být snaživý, dychtivý, upřímný a otevřený aby byl schopen vše nové do sebe vstřebat. Stejným způsobem by měl jednat ten, kdo hledá odpovědi na otázky týkající se poznání, seberealizace a duchovních věcí. I zde je zapotřebí někoho, kdo již tuto cestu zná a je vybaven dokonalými vědomostmi i zkušenostmi které je schopen předat. Na duchovním poli tohoto docenta nazýváme duchovní učitel neboli guru. Je samozřejmě velmi důležité najít správného, původního a nejlepšího duchovního učitele, chceme-li aby naše otázky byly zodpovězeny k naší plné spokojenosti. Během tohoto procesu styku s duchovním učitelem dochází k našemu postupnému očišťování a realizaci o naší skutečné podstatě.
V momentě kdy již nemáme žádné otázky, docházíme do bodu kdy jsme spokojeni, štastni a v plné harmonii jak se sebou samými tak i se svým okolím. Dokonalý duchovní učitel se postará o to, aby náš život byl naplněn duchovní činností na všech polích a to po 24 hodin denně! Jakmile se dostaneme na tuto úroveň odevzdání, nemáme již žádné starosti a očekávání týkající se našich denních potřeb. Pravý oddaný ví, že vše závisí na Nejvyšším Pánovi tj. Bohu, který je Věčný, Absolutní Pravdou, Stvořitelem a původ všeho co existuje, má nespočetné množství jmen, je Všudypřítomný, Vševědoucí, Všemocný, Nejkrásnější, Nekonečný atd. atd. Jeho atributy jsou nekonečné. On může dát a On také může odebrat. Vše samozřejmě záleží na Jeho sladké vůli. Měli bychom být vždy spokojeni s tím čím nás obdařil. Jedině tak dokazujeme, že jsme Mu plně oddáni a respektujeme Jeho vůli. Není zde místo pro závist, lakotu a touze po více hmotných věcech. Vše co od Něho obdržíme, ať už v jakémkoliv množství či formě, je dokonalé a odpovídá přesně našim potřebám. Kdo si je toho vědom a také podle toho jedná, žije v míru, harmonii a spokojenosti. Požehnaný je ten, kdo dosáhnul tohoto stavu. Není již pod vlivem iluze a očekávání, že v tomto hmotném světě existují věci které by ho mohly uspokojit, protože ví, že jsou dočasného rázu a tudíž pomíjivé. Vždy touží po duchovních věcech které jsou plné radosti, blaženosti, spokojenosti a jsou věčné podstaty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama