Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Palčivé otázky upřímných aspirantů oddanosti

2. června 2010 v 9:59 | Bilvamangala dás |  Články
d

Občas se nám stává, že zažíváme chvíle pochybností o našem duchovním růstu v procesu bhakti a to nás může někdy dovést až do bodu zoufalosti a beznaděje. Upřímné zoufání, které má svůj původ v srdci a je čisté, napomáhá našemu duchovnímu růstu a postará se o to, že upoutá pozornost Nejvyššího Pána. Ze začátku se může stát, že oddaný poklesne ale pokud dokáže myslet na Pána toto hmotné utrpení brzy pomine.
Hlavou seriózních aspirantů oddanosti se často honí otázky typu: Jsem způsobilý následovat tuto čistou stezku oddanosti? Má slabost je tak obrovská, že ji snad ani nelze překonat. Má připoutanost k tomuto hmotnému světu je jak bezedný oceán a téměř nepřekonatelná. Můj život je tok plný neustálých přestupků. Smyslové požitky určují mou činnost. Mé falešné ego je tak velké, že Himaláje jsou ve srovnání s ním jako krtinec.
Kde je má víra a důvěra v Nejvyššího Pána? Kdy se na Něm stanu plně závislým?
A je vůbec někdo schopen projevu vroucí a čisté lásky k Nejvyššímu?
Je zde pouze naděje, že jednoho dne se v našich srdcích probudí skutečný sentiment ryzí oddanosti a do té doby musíme strádat a toužit po Tvé milosti, požehnání, blahosklonosti i ochraně.
Kdy konečně pochopíme, že Ty jsi veškeré štěstí, konečné a absolutní?
Že všichni jsme na Tobě plně závislí a jedině Ty jsi schopen odstranit z našich srdcí úzkost, strach a temnotu. Kdy rozmělní Tvé Svaté Jméno naše kamenná srdce?
Kdy změkneme, staneme se poddajnými a vstoupíme do nálady té pravé transcendentální, láskyplné služby?
Kdy konečně plně zasvětíme svůj život Tvému uctívání a slzy radosti vstoupí do našich očí při pohledu na Tvou půvabnou a sladkou transcendentální podobu?
Kdy bude naše víra v Tebe natolik silná a neochvějná, že nic a nikdo nás již nikdy neodvede z té jedinečné, blažené a nejvyšší cesty která vede k Tobě?
Kdy uznáme Tvoji svrchovanou pozici a úplně se Ti odevzdáme jak tělem, myslí a smysly až po čistou duchovní duši?
Kdy se zase stanu plně odevzdanou duší?
Jak docílím toho aby mě opustily všechny nepříznivé věci které stojí v cestě mojí oddané službě?
Jak mám nejlépe sloužit svému duchovnímu učiteli abych Ho plně uspokojil?
Kdy dojdu k realizaci, že není žádného rozdílu mezi mým duchovním učitelem a Nejvyšším Pánem který se takto projevil aby mě vedl a pomáhal mi v tomto hmotném světě?
Kdy si uvědomím, že je to pouze On kdo je uctíváníhodný ve formě duchovního učitele?
Kde je ten okamžik, kdy budu skutečně schopen vychutnávat vzácnou společnost oddaných a toužit po prachu z Jejich lotosových chodidel?
Kde je ta chvíle, kdy Ti obětuji VŠECHNO a zbydeš jen TY a nic jiného?
Kdy se zcela do Tebe zblázním, že mě všichni budou považovat za pomateného?
Kdy mě milostivě uchopíš a vhodíš do bezmezného, transcendentálního oceánu nektaru blaženosti jakým je ryzí Oddaná Svatá Služba Tobě a Tvým Oddaným?

Otázky tohoto typu jsou příznačné a charakteristické pro výjímečně upřímné a čisté oddané Nejvyššího Pána. Milují Nejvyšší Pravdu a zdrojem jejich života je Nejvyšší Pán.
Uctívají Ho s plnou oddaností která v sobě obsahuje extatickou láskyplnou službu. Ví, že vše pochází z Něho. Jejich typickým rysem je, že jsou z celého srdce pohrouženi v myšlenkách na Něho. Rozmouvají o Bohu a vzájemně si vyměňují své pocity. Přijímají zasvěcení a zakouší blaženost z poslouchání a zpívání o Něm. Plně se věnují pěstování lásky k Bohu (bhakti) a jsou považováni za světce. Jejich předešlé byť i nejohavnější činy jsou touto oddanou službou Nejvyššímu ve všech ohledech napraveny. Vždy a za všech okolností se řídí pokynem Nejvyššího Pána, který nám říká "Staň se Mým oddaným a vždy na Mne mysli. Budeš-li svou veškerou činností uctívat Moji osobní podobu, jež je plna věčnosti, poznání a blaženosti, pak dosáhneš věčné služby Mně. To ti slibuji." a dále "Ti čistí oddaní, kteří jsou v hloubi svých srdcí zcela připoutáni ke Mně si Mne podmaňují svou oddaností."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama