Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Jak správně naložit s požehnáním, kterého se nám dostalo?

14. července 2010 v 19:58 | Šríla Prabhupáda Bhaktisiddhánta Sarasvatí |  Články

s
Šríla Prabhupáda Bhaktisiddhánta Sarasvatí

Neprahněte po smyslovém uspokojení. Nesnažte se páchat hříšné činnosti.
Spíše použijte své síly ve službě Pánu Harimu, a zachovejte si přitom odstup od všeho, co se týká světské morálky. Tímto úplným odevzdáním dosáhnete dokonalosti. Měli bychom zanechat hříšných činností, tak jako to učinili Džagáj a Madháj po přijmutí útočiště u Šrímana Maháprabhua.
Vnímat utrpení ostatních jsou schopni pouze ti, kteří pochopili, že je hari-bhadžan tím nejvyšším cílem. Ti, kteří uctívají Hariho dosahují věčného života; kdo Ho uctívá nikdy nezemře. Oddaní se na rozdíl od materialistů neustále nezaplétají s nepřáteli, jako jsou chtíč, zloba a nenasytnost. Ti, kteří mají přirozený sklon k uctívání Pána Hariho, nepotřebují násilím ovládat svoje smysly. Zapojí-li se do Pánovy služby, budou Jeho milostí jedovaté zuby jejich smyslů jednoduše vytrženy i s kořeny.

Dokonce i ty nejzkušenější podmíněné duše se zajímají o smyslový požitek, přesto i ony jsou ve své snaze o dosažení štěstí nuceny zakoušet utrpení. Oddaných se však kyvadlo štěstí a neštěstí tohoto světa netýká. Tento svět je pro ně spíše místem naprosté spokojenosti, neboť sami po ničem netouží. Netouží dokonce ani po pozici Indry, což teprve říci o Brahmovi, pánovi všech polobohů. Materialista by se nikdy nerozhodl stát se v tomto světě pouhým hmyzem, zatímco oddaný by se nezdráhal přijmout i takové zrození, pokud mu bude umožněno zaměstnat se v hari-bhadžanu. Díky tomuto postoji oddaných Pána Čaitanji se dokonce i polobozi cítí být požehnáni jejich milostí.
Je důležité dosáhnout seberealizace v tomto životě. V opačném případě budeme v okamžiku smrti pohlceni hmotou a takto přinuceni narodit se znovu v hmotném světě. Nestýkámeli se během života s Pánovými oddanými, skončíme svůj život tvořením různých svobodomyslných skupin a sekt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama