Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Odevzdání

11. září 2010 v 19:20 | Šríla Bhaktisiddhánta Sarasvatí Thákur |  Články

n
Zdá se nám, jako by tím jediným, co vlastníme, byla naše světská zkušenost, jak se jí tedy můžeme zříci a odevzdat se transcendentálnímu objektu?

Nenechte se zastrašit myšlenkou na přílišnou obtížnost odevzdání. K poznání Absolutní Pravdy je zapotřebí silného srdce. Chceme-li se naučit plavat, tak se nesmíme bát vody. Odevzdat se není náročné, nýbrž snadné a pro duši přirozené. Cokoliv, co se staví vůči odevzdání, je ubohé a nepřirozené.

Jsou odevzdání a odhodlanost nezbytné?

Je zapotřebí mít naprostou důvěru v Pána. Musíme být také nezlomně odhodláni uctívat Hariho: "Musím získat Jeho milost. Nesmím sejít z cesty. Musím pokračovat ve zpívání Jeho jmen. Bůh mi zajisté pomůže, budu-li upřímný." Pokud jsme zcela odevzdáni lotosovým chodidlům našeho duchovního učitele, tak určitě dosáhneme veškeré dokonalosti. Kéž se stane milost našeho duchovního učitele, který se neliší od Šrí Rúpy, naším jediným jměním! Takto je úspěch zaručen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama