Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Trnad api sunicena – Pokornější než stéblo trávy

30. listopadu 2010 v 10:36 | Šrípád B.S. Muni Mahárádž |  Články
tráva
Nikdy nezapomínej, že jsme služebníky a nikdy se nepovažuj za pána. Jinak se takto sám odřízneš - a založíš svou vlastní "učednickou linii". Vše je určeno pro Krišnovo uspokojení.
Naším cílem není vnější dokonalost, nýbrž vyvinutí vnitřní láskyplné nálady. Jestliže se chceš dostat na Vaikunthu, tak se musíš stát něčím takovým, jako je loutka. Pokud to nechápeš, tak se nikdy nebudeš schopen naučit tomu, co je to duchovní život. Nezáleží na tom, jestli víš něco lépe než ostatní. Důležité je přijmout takový postoj, ve kterém jsme schopni následovat pokročilejší Vaišnavy. Nejlepší oddaný je ten, kdo je schopen nejlépe následovat, nikoliv ten, kdo má nejlepší vlastnosti, nebo je nejvíce zručný.
Vlastností oddaného je jeho naprostá odevzdanost Šrí Guruovi a Šrí Krišnovi, aniž by se nechal rozrušit tím, jestli je to, co dělá, dobré, nebo špatné. Veškerá zodpovědnost leží na autoritě. Oddanost znamená dělat to, co je nutné, přijmout a následovat pokyny shora. Mentalita "mám rád" a "nemám rád" znamená nemít oddanost. Oddanost znamená stát se otrokem Šrí Gurua a Šrí Šrí Rádhy a Góvindy. Chceš-li vstoupit do skutečného duchovního života, tak ti nic jiného nezbývá. Žádné vnější kvalifikace nejsou zapotřebí.
Měl by jsi se stát jemným a poddajným.
Je velmi nesnadné dosáhnout skutečné oddané služby.
Služba by měla být vykonávána nesobecky. "Můj Pane, nežádám od Tebe nic." Jednáš-li tímto způsobem, tak budeš schopen posoudit, zda Krišna přijímá tvou službu, či nikoliv.
Tvé srdce se takto stane jemnějším a Krišna do něho vstoupí a už ho nikdy neopustí.
Máš-li však jiné cíle, tak ti Krišna umožní jejich dosažení.
Buď neustále pokorný. Máme sklon být arogantní a pyšní ("Praktikuji už tolik let..."). Nikdy se nesnaž stát se Pánem. V opačném případě bude jen otázka času, kdy tě maja polapí a vytáhne ze společnosti oddaných. Nejsi-li pokorný, trnad api, tak to znamená, že nečiníš žádný pokrok.
Uč se od velkých ačarjů a ne ze svých vlastních mínění a zkušeností. Oni jsou všichni věčnými služebníky Rádhy a Góvindy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama