Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Černá skříňka

23. prosince 2010 v 15:19 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  Články
guru


Naše falešné ego by se mělo rozplynout a ego hledání sebe sama by mělo procitnout. Hledat Boha znamená hledat sebe sama; hledat Krišnu znamená skutečně hledat náš nejvyšší cíl. Jestliže hledáš Krišnu, tak je v tom zahrnut také tvůj nejvyšší zájem. Hledej tedy pouze Krišnu; v postoji služebném, nikoliv v postoji poživačném.
Falešné ego se musí rozplynout. Bhidyate hrdayagranthih: v srdci je uzel, který je třeba přetnout (Šrímad Bhagavatam 11.20.30). Ego představuje nakupenou sbírku oddělených zájmů různého druhu. Tak, jako když se zřítí letadlo a odborníci hledají mezi troskami "černou skříňku", nahrávku letu letadla. Podobně je také naše hmotné ego naší černou skříňkou. Naše "plavidlo" putuje různými životy, ale skříňka s nahrávkou je stále zde. Z ní můžeme vyčíst odkud osoba pochází a kam má namířeno. Její karma je ve své nejjemnější podobě uchována v této nahrávací skříňce.
Existují odborníci, kteří jsou schopni určit, zda byla osoba v některém z minulých zrození tygrem, hmyzem, koněm, nebo nějakým jiným životním druhem. A mohou také spatřit, co osobu očekává v některém z příštích životů. To vše je možné vyčíst z ega.
Tohle ego by se mělo zcela rozplynout, aby se tak budoucí osud naší duše ocitl v duchovní existenci a ne kdesi v hmotném světě. V tomto vesmíru tří dimenzí existuje tolik úrovní života: bhur, bhuvah, svah, maha, jana, tapa, satja-loky. Náš cíl, naše místo určení, by se nemělo nacházet na žádné z těchto úrovní. Dokonce ani viradža, sféra nad úrovní kvalit hmotné přírody a ani brahmaloka, stejnorodý svět duchovního světla. Měli bychom mít jediný cíl: "Chci získat lístek na Gólóku, do Vrindávany. Chci se tam dostat a žít; slyšel jsem, že je to můj skutečný domov, domov mých předchozích generací." Tyhle pocity v nás vyvstanou. Jestliže se naše vnitřní já probudí, tak ucítíme "To je to jediné místo, kam chci jít." A Maháprabhu a Nitjánanda Prabhu rozdávají vstupenky do této země.

Vnitřní chuť

Vnitřní zalíbení je nazýváno ruči, chuť; chuť je vitální jednotkou, nikoliv poznáním. Maháprabhu udělil vnitřní chuti Své uznání. V tom spočívá náš kapitál. To je říše srdce; zde nemá mozek žádnou funkci. Mozek může něco schválit, ale mé srdce mě může vést zcela jiným směrem; takto jsme tedy všeobecně vedeni srdcem, nikoliv mozkem. Mozek nemůže ovládat vše; toho je schopen pouze do určité míry.
Srdce je však vnitřním vůdčím principem; vnitřní chuť nás vede k našemu cíli. Musíme se tedy více zajímat o tento vnitřní princip.
Vše, co potřebujeme ke zdokonalení naší chuti, je dobrá společnost - společnost sadhuů, kteří v sobě nosí vědomí Krišny. Co se cení ve světě oddanosti není mozek, ale seriózní a upřímné prahnutí po Krišnovi. A Krišna je Realitou Překrásného. Je ovšem také Autokratem; toho si musíme být také vědomi, že Nejvyšší není podřízen ničemu.
To je jasné a opodstatněné, neboť Krišna zastává tu nejvyšší pozici. Neměl by záviset na čemkoliv jiném. A On je přesto závislý, ale pouze na těch, kteří si osvojili právě tuhle Jeho koncepci - že On je ten Nejvyšší. S nimi se přirozeně nachází v "jednotě" - společný zájem je pojí dohromady. Existuje zde spojení - pouto mezi Přitažlivým a těmi, kteří jsou Jím přitahováni. A Krišna je Všepřitažlivý.
Zde je Krišna a Jeho blízcí. Máme-li nějaké spojení se skutečným oddaným Krišny, tak je naše pozice jistá.
Jinak nejsme nikde; ztraceni v nekonečnu. Kdykoliv se však dostaneme do společnosti Jeho oddaného, Jeho agenta, jednajícího v tomto světě v Jeho zájmu, tak získáváme určitou zásadní pozici.

brahmānda bhramite kona bhāgyavān jīva
guru-krsna prasāde pāya bhakti-latā-bīja
(Čaitanja Čaritamrita Madhya 19.151)

"Putujíc mnoha hmotnými vesmíry, obdrží ta velice požehnaná živá bytost, které se dostalo milosti Gurua a Krišny, semínko rostlinky oddané služby."
V tomto vesmíru putujeme bez konce. Dostane-li se nám spojení s oddaným Krišny, tak získáme určitou naději, určitou podporu, určitou jistou pozici.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama