Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Postoj žáka

4. prosince 2010 v 19:00 | Šríla Bhakti Pramóda Purí Gósvámí

kk

Každý inteligentní žák by si měl myslet, že blaho celého vesmíru závisí na jeho charakteru a striktnímu přístupu k duchovnímu životu. Měl by převzít osobní zodpovědnost za blaho celého světa. Proto by měl dříve, než začne s kritikou činností ostatních, vlastním příkladem dokázat, že je jeho vlastní oddaná praxe udržována bez poskvrny. Je-li tomu tak, získá z toho prospěch nejen on, ale skutečně každý na celém světě.
Žák uvažuje následovně: "Přijal jsem útočiště u Gurua a přijmul od něj zasvěcení. Vydal jsem se na cestu vedoucí k čisté oddanosti. Nebudu-li se chovat příkladně, tak nejen že lidé nepřestanou kritizovat mě, ale budou hledat chyby také u mého duchovního učitele, u mého uctívaného božstva, na cestě oddanosti, u celé vaišnavské sampradáji, u předchozích áčárjů a u náboženství samotného. Budou hanobit písma, velké autority, které je napsaly a každého, kdo následuje jejich pokyny. Nakonec budou kritizovat samotnou víru v Boha a všechny doktríny, vedoucí k vyššímu, transcendentálnímu cíli života. Zavrhnou dokonce i mého otce a matku i s jejich rodinami. Následně se stanu v očích všech těchto lidí hanebným, bez možnosti říci cokoliv na svoji obranu.
Narodí-li se v jakékoliv rodině skutečný oddaný, tak je jeho přítomností očištěna celá rodina, bez ohledu na její společenské postavení. Život jeho matky se takto stane úspěšným.
Slavným se stane také jeho domov a země, v níž se narodil.
Jeho předci se na nebesích dávají do radostného tance, neboť se mezi jejich potomky narodil oddaný a také z vyhlídky na obdržení obětin maháprasádam a Pánovy čaranámrity, jež jim přinesou štěstí. Mohu si tedy snad dovolit poklesnout a stát se tak hanbou a neštěstím mé celé rodiny? Stejně tak, jako je na bílém plátně zřetelně vidět kapka inkoustu, je u duchovně žijící osoby nápadné její nesprávné chování a svádí ke všeobecné kritice".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama