Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Naslouchat znamená následovat

24. ledna 2011 v 17:06 | Šríla Prabhupáda Bhaktisiddhánta Sarasvatí |  Články
uši

Zkušenosti o transcendentálních objektech lze v tomto světě získat pouze pomocí uší. Žádné jiné smysly, dokonce ani zrak, nám nepomohou. Budeme-li používat ostatní čtyři smysly, zatímco uši si ponecháme zacpané, zaplaví nás zkušenosti, jež jsme v minulosti nashromáždili, což nás společně s naší pýchou uvězní v temnotě. Tak budeme nadále tonout v oceánu vlastních anárth.
Koncepce materiálně založených lidí mohou být regulovány a dokonce změněny, použijí-li svoje uši k naslouchání učení Šrí Čaitanji Maháprabhua. Budou-li však manipulovat s kterýmkoliv z ostatních smyslů, nikdy se mentálních spekulací nezbaví.
Nicméně, pokud má být naslouchání účinné, musí být mluvčí transcendentální, být čistým oddaným. Má-li mluvčí transcendentální zvukové vibrace docílit toho, aby ze svých posluchačů odstranil smysl pro falešné vlastnictví, on sám musí být akinčana (nevlastnit nic z tohoto světa).

Proč neděláme žádný pokrok i přesto, že opakovaně nasloucháme Krišna-katha?

Jak bychom mohli něco slyšet, když máme zablokované uši? Nepozorné naslouchání také nepřináší žádné výsledky. Co mluvit o nepozornosti, nesmíme také naslouchat pouze myslí neboť naše mysl je nestálá. Naslouchat znamená následovat. K čemu je dobré naslouchat, když to, co jsme slyšeli, nenásledujeme?
Proto musíme naslouchat hari-kathá svým životem. Potom dosáhneme štěstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama