Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Dej co nejvíc můžeš!

5. února 2011 v 12:44 | Šríla Bhakti Sádhaka Muni Mahárádž |  Články
MM

Oddaný: Proč bychom neměli toužit po vlastním štěstí?
Šríla Mahárádž: Existují různé úrovně, z nichž lze chápat, co je to štěstí. Jedna z nich říká, že dokud hledáme vlastní štěstí, zatímco ,,uctíváme" Gurua a Krišnu, nacházíme se na začátečnickém stupni oddanosti. Jdeme-li za vlastním uspokojením a hledáme-li naplnění našich osobních tužeb, znamená to, že se nacházíme na ne příliš pokročilé úrovni.
Skutečná oddaná služba, realizace božskosti a opravdových vztahů s duchovními bytostmi, s Nejvyšším Pánem Krišnou, s Rádhou a Góvindou a Čaitanjou Maháprabhuem začíná tehdy, dojde-li ke změně v mém srdci. O čemkoliv přemýšlím a cokoliv dělám, toužím tím uspokojit pouze mého duchovního mistra, moje Pány Nitjánandu a Gaurangu a Rádhu a Góvindu - tak se projevuje změna v srdci. Jejich štěstí je mým štěstím.
Metoda velice jednoduchá, ovšem jak víme, zároveň ta nejtěžší.
Od našeho narození jsme neudělali ještě ani jeden pohyb pro Krišnovo potěšení. Máme vlastní motivy proč něco dělat a pokoušíme se s Krišnou obchodovat. "Když mně něco dáš, potom pro Tebe něco udělám." Avšak udělat něco pouze pro Krišnovo potěšení, je velmi, velmi nesnadné. Je to velmi těžké.
Když však zrealizuješ, jak těžké je pro Krišnu něco udělat, pak jsi pochopil základ. A když znáš základ, potom pomalu začneš chápat co znamená duchovní život.
Většinou když mluvíme o Krišnovi, mluvíme o sobě.
Opěvujeme-li Krišnu, opěvujeme tím sami sebe; tak rádi se posloucháme. Stále jen ,,já" a ,,moje". Ve skutečnosti jsme ale nezrealizovali, jaký je Krišnův zájem. Co by tak mělo Krišnu zajímat na našem převráceném druhu štěstí v tomto hmotném světě? Šríla Narottama Dás Thákura se modlí: "Od svého narození jsem spáchal nespočet přestupků a nikdy jsem Tě bez přetvářky neuctíval. Ty jsi však mým jediným útočištěm. Ó Pane mého života, nezavrhuj mě prosím, nikdo není pokleslejší než já." (Šrí Prema Bhakti-čandriká)
Jestliže se takto někdo z celého srdce modlí, znamená to, že už je tam (na úrovni čisté oddanosti). Už dosáhl té úrovně, kde pochopil, že za celý svůj život nebyl schopen udělat pro Krišnovo uspokojení vůbec nic. "Celý svůj život se zajímám pouze o vlastní štěstí. Pouze o sebe, o svoje a moje. O to jak se osvobodit z tohoto hmotného světa, jak se zbavit utrpení a stát se pánem a ovladatelem, jak získat ženu, dům a rodinu. Žádný Krišna; vše jenom pro mě."
Tímto způsobem se však šťastnými nestaneme. Štěstí přijde teprve tehdy, když se změní moje srdce - až budu schopen dát Krišnovi tu nejnepatrnější věc pouze z čisté oddanosti k Němu a bez jakýchkoli očekávání; až mu odevzdám vlastní život. S květinou kterou obětuji jeho lotosovým chodidlům mu dám svůj život.
"Ty jsi můj Pán a jsi pro mě vším, prosím postarej se o mě, neboť já na to nemám. Jsem neschopný a naprosto k ničemu. Můj Pane, život za životem jenom trpím a ničemu nerozumím. Postarej se o mě, prosím."
Takové oběti však nejsme schopni a když, tak pouze slovy.
Tohle je bhakti a my jsme bhaktové. Tohle je gaudíja vaišnavská linie, poselství Čaitanji Maháprabhua, šesti Gósvámích, Šríly Prabhupády Bhaktisiddhánty Sarasvatího a našeho Gurudévy, ti všichni nám dávají toto božské pochopení.
Samozřejmě je nemožné, abychom toho dosáhli ihned, ale musíme si uvědomit, že tohle je cíl našeho oddaného života.
Chceš-li získat Krišnu, musíš se kvůli němu vzdát všeho, a když se zbavíš všeho v tomto světě, tak získáš vše, tolik toho dostaneš. Když dáváš Krišnovi něco svýma malýma rukama, tak si zkus představit jak velké jsou Jeho ruce, kolik ti toho může dát. Krišna udržuje milióny vesmírů a vše mu patří. Dej co nejvíc můžeš!

ye yathā mām prapadyante tāms tathaiva bhajāmy aham
mama vartmānuvartante manusyāh pārta sarvasah

"Všechny odměňuji dle toho, jak se Mi odevzdávají. Všichni v každém ohledu kráčejí Mojí cestou, ó synu Prithy." (Bhagavad-gítá 4.11)

Poznáš Mě natolik, nakolik se Mi odevzdáš, úměrně tvému odevzdání. Neměli bychom proto čekat, že nám Krišna dá všechno, zatímco my si budeme vše schovávat pro sebe.
Žádné ,,já" a ,,moje". To je duchovní život. Není jiné cesty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama