Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Co je povinností oddaného?

19. dubna 2011 v 10:54 | Šríla Prabhupáda Bhaktisiddhánta Sarasvatí |  Články

Povinností oddaného je zůstat ve spojení s Absolutní Pravdou 24 hodin denně. Jestliže se stýkáme s živým zdrojem, tedy s Vaišnavou, a nasloucháme od něho hari-katha, jistě vyvineme víru v Nejvyššího Pána, čímž se probudí náš sklon Mu sloužit. Toužíme-li se stát oddanými, musíme se stýkat s Vaišnavy. Sdružování se a úplné odevzdání se Vaišnavům, odstraní naše překážky. Povinností Vaišnavy je osvobodit svoje společníky a stoupence od strachu a úzkosti, učinit je šťastnými a všechny podmíněné duše zachránit ze sevření Máji. Jeho úkolem je také přimět všechny hmotně smýšlející živé bytosti k tomu, aby začali tíhnout k Nejvyššímu Pánovi. To je skutečný soucit. Když budeme poctiví v jednáních s Vaišnavy, budeme od nich pozorně naslouchat hari-katha a žít podle jejich pokynů, je náš duchovní úspěch zaručen. Pouze poté můžeme říci, že získáváme prospěch z jejich společnosti.

Je důležité, abychom se vždy sdružovali pouze s oddanými?
Vždy bychom měli zůstávat ve společnosti Vaišnavů. Jsme tak slabí, že bez společnosti Vaišnavů nedokážeme přežít. Jestliže z takové společnosti odejdeme, opět vyvineme hříšnou mentalitu, že jsme pány. Nebudeme-li vždy následovat pokyny Gurua a Vaišnavů, ocitneme se ve velkém nebezpečí. Jakmile se vzdálíme z úkrytu, jenž nám poskytují, Mája nás okamžitě polapí. Potom budeme znovu putovat vesmírem jako sluhové Máji.

Čí společnost bychom si měli přát?
Ten kdo říká: "Uctívej Nejvyššího Pána," je zajisté duchovním mistrem. Pouze oddaní jsou čestní a svatí; ostatní nejsou. Myšlenky karmích, gjáních a jógích se rodí z jejich odporu vůči Pánovi. Jejich společnosti bychom se měli zbavit a sdružovat se pouze s Vaišnavy. Pouze tehdy budeme úspěšní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama