Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Přestože nasloucháme hari-kathá, nejsme schopni následovat. Proč?

25. dubna 2011 v 12:21 | Šríla Prabhupáda Bhaktisiddhánta Sarasvatí |  Články

Pouze šťastní lidé si osvojí takový životní styl, který je příznivý pro vykonávání oddané služby. Ti, kteří štěstí nemají, předstírají že naslouchají hari-kathá, ale ve skutečnosti jsou podvedeni, neboť nemají víru v to, čemu naslouchají. Pokud jsme požehnáni natolik, že toužíme po službě Pánovi, potom budeme chtivě naslouchat hari-kathá. A nejen to, budeme hari-kathá i chápat.
Je třeba, abychom duchovně pokročili z postavení, v němž se v současnosti nacházíme. Pánova iluzorní energie se nás každou chvíli snaží obracet proti Pánovi. Jsme tak naivní, že si horlivě omotáváme máju kolem vlastního krku, jako nějakou girlandu. Proto vám radím: Nebuďte hloupí! Buďte při vědomí. Buďte inteligentní. Stýkejte se s živým zdrojem (se sádhuem). Tím, že se budete stýkat s mocnými oddanými, budou všechny vaše potíže zničeny a vy získáte duchovní sílu.
Ve chvíli kdy zůstáváte bez pána nebo ochránce, se vše okolo vás mění v nepřátele a útočí na vás. V okamžiku kdy se vám nepodaří naslouchat od oddaných o Krišnovi, čímž opouštíte upřímnou službu guruovi a vaišnavům, mája situace využije a pozře vás. Proto je vaší povinností zjistit, kde se hari-kathá diskutuje a zaměřit tam svoji pozornost. Milióny lidí v tomto světě se starají o různé bezúčelné věci. Tito lidé nebudou nikdy moci porozumět významu transcendentální zvukové vibrace, jež sestupuje z duchovního nebe. Oni nemají schopnost hovořit o Harim. Místo toho hovoří jako gramofony. Poslouchat jejich rady nemá smysl, neboť vás jednoduše stáhnou do hmoty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama