Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Jakým směrem se ubírá naše chuť při naslouchání?

15. května 2011 v 10:06 | Šríla Prabhupáda Bhaktisiddhánta Sarasvatí |  Články


Cokoliv slyšíme, to přitahuje naši chuť. Chuť pro nové věci nelze získat bez toho, aniž bychom o nich nejdříve slyšeli.
V současnosti máme odpor vůči Nejvyššímu Pánovi, takže nás hari-kathá nezajímá, avšak světská témata máme rádi.
Objekty našich smyslů, jenž se projevují podobou, chutí, vůní, zvukem a dotekem, dominují našemu myšlení a zaměstnávají nás v ukájení smyslů. My chceme uspokojovat svoje smysly, proto ti, kteří nám poskytují více smyslového požitku, jsou nám dražší než ostatní. Jednoduše se honíme za okamžitým hmotným štěstím. Tak žijeme naše životy, zaneprázdněni uspokojováním smyslů. V důsledku toho naše inteligence postupně degraduje. Odporovat Bohu je v současnosti naším jediným zájmem, chutí a naší jedinou snahou.
Máme sklony mluvit pouze o světských věcech, o hmotných produktech. Avšak cokoliv, co říká oddaný, se nachází nad světskou zvukovou vibrací. Do takových zvuků je vložena neobyčejná síla. Jakmile vniknou do lidských uší, probouzí v lidech jejich duchovní vědomí. Tyto zvukové vibrace pronikají Brahmalókou, procházejí nad řekou Viradžou a vstupují na Vaikuntu. Ten stejný zvuk, který přichází z Vaikunty a zjevuje se v tomto světě, nás bere zpět na Vaikuntu. Zvuk, který vzniká v hmotné atmosféře, v ní na nějaký čas zůstává a nakonec se v té samé atmosféře rozplyne. Takové světské zvuky nás berou do pekla. Protože nás zajímají pouze světská témata, jsme nuceni trpět neklidem. Štěstí nedosáhneme jinak, než tím, že vyvineme chuť pro náměty týkající se Vaikunty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kamikadze Kamikadze | Web | 15. května 2011 v 10:20 | Reagovat

Zajímavý článek..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama