Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Na co bychom si měli dávat pozor?

5. května 2011 v 12:29 | Šríla Prabhupáda Bhaktisiddhánta Sarasvatí |  Články

Všechno v tomto světě patří Krišnovi. Použije-li člověk cokoliv pro svůj požitek, musí čelit následkům. Ti, kteří nechtějí naslouchat hari-kathá, se stanou připoutanými materialisty, spoutanými tímto světem. Zbožné osoby, toužící po svém věčném prospěchu, proto velmi dbají na to, aby naslouchali hari-kathá od skutečného oddaného.
"Já Pánovi tolik sloužím." " Já už jsem Pánovi sloužil." Nebo: "Stal jsem se Vaišnavou." Toto všechno jsou hříšné myšlenky. Člověk se takového šílenství musí zbavit a pokorně žebrat o dosažení Pánovy služby. Předstírat službu Krišnovi bez sloužení duchovnímu mistrovi a Vaišnavům je stejné, jako se snažit udržet vodu v děravém hrnci. Člověk musí usilovat o stálou společnost oddaných. Jsem tak slabý, že bez společnosti oddaných nemohu přežít. Pokud se neustále nebudu stýkat s oddanými, zcela jistě vyvinu touhu stát se pánem a začnou mě rozrušovat různé hříšné myšlenky. Hmotná existence je bránou do pekla. Přestože se na počátku zdá být příjemná, na konci mne však zradí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama