Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Amrita Vání

18. října 2011 v 9:20 | Šríla Prabhupáda Bhaktisiddhánta Sarasvatí |  Články

isavasyam idam sarvam yat kinca jagatyam jagat
tena tyaktena bhunjitha ma grdhah kasya svid dhanam


Všechny vědomé bytosti i nevědomé objekty v tomto vesmíru řídí a vlastní Pán. Nikdo v tomto světě nic nevlastní. Člověk by měl s vědomím, že vše náleží Pánovi, přijmout pouze to, co nezbytně potřebuje a co je mu vymezeno pro jeho věčnou službu Nejvyššímu Pánovi. S jasným vědomím toho, komu vše patří, nesmí se svými chtivými sklony přijmout nic jiného. (Šrí Íšopanišad)

Ó smysloví požitkáři! Proč si myslíte, že je tento svět určen k vašemu požitku? Dokud zůstanete přemoženi hmotným požitkem, nebudete schopni uctívat Hariho. Proč jste zapomněli, že je tento svět určen pro službu Pánovi, a že Pán Krišna je Svrchovaným poživatelem všech objektů? Dokonce i přesto, že jste služebníky, snažíte si užívat. Proč? Povinností služebníka je sloužit svému Pánovi. Uspokojení služebníka tkví v poskytování radosti Pánovi. Namáhat se s ochutnáváním hmoty vám klid nepřinese. Pouze sloužení Pánovi dovolí člověku pocítit klid.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 18:15 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama