Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Jak postupovat a jednat na cestě Bhakti

11. září 2012 v 11:25 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí |  Články


Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí Mahárádž: Musíme být v naší snaze praktičtí, protože to není žádná imaginární věc. Někteří západní lidé se domnívají, že východní filosofie je něco jako imaginace - pouhá představa - a tak skrze ni velmi rychle projdou bez toho, aniž by věnovali pozornost tolika nezbytným krokům. To znamená, že podvádějí sami sebe. Člověk, který touží po opravdovém upřímném pokroku, nevynechá ani jediný krok.

Nejdříve musíme získat víru (šraddhá). Když je víra dostatečně silná, přivádí člověka do společnosti světců (sádhu-sanga), v níž se začíná učit sloužit Krišnovi (bhajana-kriyá). V důsledku této praxe se člověk zbaví nevědomosti o vlastní identitě (anártha nivritti). Když se zbaví veškerých světských nečistot, přichází nepřetržitá oddanost (ništa), následuje opravdová chuť, jež se nezakládá na kontaktu s ničím z tohoto světa (ruči). Poté přichází spontání touha po Krišnovi (ášakti), a pak první paprsky lásky ke Krišnovi (bháva).

Lidé musí být sami k sobě upřímní, zda-li následovali všechny tyto kroky. Opravdová rága-márga (spontánní oddanost) začíná na úrovni bháva-bhakti. Dokud se neprobudí skutečná bháva, člověk musí následovat vaidhi-bhakti (oddanost pod vedením sádhua a písem) a anártha nivritti (očišťování se od všeho, co nelze použít pro službu Krišnovi), tak aby se ujistil, že všechna vábivá kouzla tohoto světa do jednoho odešla. Ti, kteří podvádí sami sebe, to však chtějí získat levně. Chtějí koupit velmi lacině jídlo bez toho, aniž by za něj zaplatili skutečnou cenu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama