Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Sádhana

23. října 2013 v 12:14 | SND |  Články
Slovo sádhana je odvozeno ze sanskrtského kořene sadha, což znamená dosažení dokonalosti, nebo dosažení cíle zvolené duchovní cesty člověka.

Každá duchovní cesta má specifický způsob nebo prostředky k dosažení tohoto cíle osvícení nebo vnímání Boha. Metody či prostředky k dosažení tohoto cíle, se nazývají sádhana. Proto sádhana znamená proces nebo disciplínu, která vede k vytouženému cíli člověka. V závislosti na cíli cesty, bude sádhana rozdílná, i když její obecné vlastnosti jsou na různých cestách podobné. Z tohoto důvodu je například konkrétní sádhana vedoucí k dosažení realizace Brahmy odlišná od sádhany těch, kteří se snaží dosáhnout božské lásky.

Také je rozhodně důležité vědět, co je vaším cílem a přijmout pokyny od kvalifikovaného učitele ohledně konkrétní sádhany. Sádhana se nejlépe praktikuje pod vedením kvalifikovaného gurua. Duchovně kvalifikovaný guru může vyvést jeho nebo její žáky z hmotného otroctví. Snaha o realizaci Absolutního bez přijetí gurua, je jako pokoušet se přeplout oceán na lodi bez kapitána. K dosažení znalosti i v běžných věcech, jako je třeba vaření, máme zapotřebí rady a vedení odborníka. Kdo by šel na operaci srdce k chirurgovi, který je samoukem a nemá žádné formální školení? A co teprve říci o nejnáročnější snaze a největší výzvě, kterou dosažení Absolutního je, a jenž je mimo dosah mysli i smyslů? Guru je zapotřebí, ale ne každý kdo prohlašuje, že je guru, je skutečně upevněn ve vědomí Absolutního. Guru musí být kvalifikovaný a způsobilý, jinak ani on ani jeho žák nedosáhnou úspěchu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama