Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Džíva je součástí neomezeného Pána

1. listopadu 2013 v 11:05 | SND |  Články
Jak to, že živá bytost, která je uvězněna v hmotném těle vytvořeném jeho vlastní karmou, je součástí neomezeného Pána?

To je popsáno ve verši složeninou abahirantara-samvaranam, což znamená, že ve skutečnosti je živá bytost bez vnějších i vnitřních obalů. Je pokryta pouze označeními, s kterými se identifikuje. Z tohoto důvodu je živá bytost výhradně součástí Pána, který rovněž postrádá jakékoliv obaly. Vědouce tuto pravdu, že živá bytost popsaná výše, je přirozeně pod ochranou Pána a že Pán je jejím skutečným a pravým životem, uctívají učenci, plni víry, pouze chodidla Pánových nohou.

Proto, i když jsou džívy věčně pod ochranou Pána, zažívají materiální bídu, protože jejich pozornost je nasměrována na tento svět hmotných jevů a odvrácena od Pána. Když člověk obrátí svou pozornost k Bohu, hmotné utrpení zmizí ze své vlastní vůle. To je význam slova abhavam, "ve kterém neexistuje hmotný svět", a kde má člověk také nárok na chodidla Pánových nohou. To znamená, že když se člověk obrátí k Bohu, skončí jeho hmotná existence.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama