Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Šest překážek v Bhakti

2. listopadu 2013 v 18:52 | Bilvamangala dás |  Články
Mezi šest překážek v bhakti patří: Káma, krodha, lobha, moha, mada a matsarya.

Káma doslova znamená touhu, ale obyčejně a častěji se překládá jako chtíč, který je největší z žádostí a tužeb, jež zcela dokáže upoutat lidskou mysl.

Krodha (hněv). Pokud stojíme v cestě kámě, vzniká následně hněv.

Lobha (chamtivost, chtivost, hamižnost). Jestliže je káma uspokojena, člověk se stává nenasytným, posedne ho neovladatelná touha a chce stále více uspokojovat své smysly.

Moha (klam, zmatení). Když je v nás přítomen hněv nebo chamtivost, člověk se stává zmateným, chová se pošetile a nevidí věci tak jak jsou.

Mada (pýcha nebo intoxikace). Pokud je člověk úspěšný v chamtivosti, stává se ješitným, nadutým a arogantním. Je namyšleností přímo opojen. Hněv vede k jinému typu intoxikace. Hněv přináší pýchu. Rozzlobené osoby budou urážet druhé, což je výsledkem zpupnosti a pýchy.

Matsarya (závist). Poslední na řadě v této sérii je závist. Závistivý člověk nechce, aby ho někdo překonal. To je následkem pýchy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama