Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Harmonická očista a bhakti

14. ledna 2014 v 0:21 | B/SND |  Články
Cesta Bhakti je cestou vnitřní i vnější harmonie, to znamená harmonie sama se sebou, a samozřejmě také i s okolním světem. Teprve po dosažení této harmonické relace se sebou samým a se svým okolním prostředím, skrze proces postupné, a kompletní očisty, která v sobě obnáší hlubokou očistu mysli, ducha i těla, jsme schopni překonat pouta duality tohoto světa. Ten, kdo chce být skutečně a hlavně upřímně schopen učinit svůj život plně a naprosto závislým na Nejvyšším, se musí nezbytně očistit na všech úrovních, tj. úrovni duchovní, emocionální, mentální i fyzické. Vystoupit z vlivu duality a ponořit se do blaženého bytí nekonečné odevzdanosti Pánovi, to je smysl a cíl života čistého oddaného. Odevzdat všechno, opustit veškeré ambice, a hlavně se poddat Jeho Nejvyšší vůli, to je naplnění a podstata existence oddaného. Jeho základní charakteristikou je plné odevzdání těla, mysli i mluvy. Šrímad Bhagavatam nás učí, že základním rysem bhakti je služba Bohu. Služba v odevzdanosti. Pouze prostřednictvím bhakti lze prožít realitu Nejvyššího.

Džíva Gósvámí nám vysvětluje, že Absolutní má tři druhy energií, a to vnitřní, vnější (mája) a okrajovou. Bhakti je vnitřní energie Pána, a je nadřazena jak vnější tak i okrajové energii. Vnější energie může vykonávat svůj vliv na živé bytosti (džívy), ale ne na vnitřní energii. Proto, jediný způsob, jak se džíva může dostat ze spárů máji je, když se stane zcela prostoupenou vnitřní energií a následně realizuje realitu Boha. To je stupeň, kdy jsme se dostali do harmonické relace s Pánem. On je vším ve všem a my Mu dobrovolně a s láskou sloužíme. Výhodou je, že Mu můžeme sloužit kdykoliv, na všech místech a za všech okolností. Milost Pána obyčejně nesestupuje přímo od Něho. Důvodem je, že není nikdy dotknut hmotným utrpením nebo strádáním, které jsou produktem gun prakriti. V důsledku toho Jeho milost působí skrze média dokonalých bytostí, které jsou mimo vliv gun a jsou přímými příjemci Pánovy milosti. Tento fakt vede k tomu, že základním způsobem jak se v tomto světě zapojit do zbožného procesu oddanosti, je styk se svatými nositeli Pánovy milosti. Skrze jejich společnost pak lze dosáhnout bhakti. Ovšem i toto je proces. Skrze jejich posvátnou společnost získá člověk chuť a zájem o cíl a proces oddanosti. To vede ke vzniku śraddhā neboli víry, která je úvodním stupněm před bhakti. Když má člověk víru, přijímá učitele v rámci formálního zasvěcení a obdrží mantru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radha mohan dás Radha mohan dás | E-mail | 11. března 2014 v 16:13 | Reagovat

Pěkný, výživný..mrkni na : http://poutsrdce.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama