Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Úvaha o současné realitě

16. července 2014 v 23:22 | Bilvamangala dás |  Články
V dnešním světě bije do očí stav společnosti, která se pozvolna rozkládá jsouce ve víru neustálých konfliktů, jež není schopná řešit nebo nalézt uspokojivé východisko. Opět jsme svědky toho, jak se ve jménu Boha lidé navzájem vraždí, ubližují si a miliony lidí jsou na útěku před válkou, terorizmem a utrpením. Vliv věku Kali ve kterém se momentálně nacházíme je tak silný, že postupná globální degradace je nevyhnutelná. Vždy se najdou lidé, kteří chtějí za každou cenu manipulovat ostatní, vládnout, rozhodovat a hrát si na Boha. Světem vládne nevědomost, sobectví a vrcholné požitkářství. Extrémy díky dualitě jsou maximální. Na jedné straně nesmírné bohatsví malé skupiny lidí, kteří touží po neodolatelné moci ovládat celý svět, na druhé straně totální chudoba, provázená hladem a nemocemi. V podstatě je vše jen reakcí na nesprávné jednání lidstva, které je příčinou všech těchto kalamit. Křesťané mluví o soudném dnu... ano, soudným dnem je každý den a každý svým jednáním odsoudil sám sebe. Jsme svými vlastními soudci. Zákon karmy se automaticky postará o přiměřenou reakci, tj. trest nebo odměnu bez toho, aniž bychom si to museli uvědomovat.

Lidé jsou zmatení, nedokáží rozlišit co je dobré a co špatné. Podle toho pak také jejich životy vypadají. Tápají, trochu inteligentní hledají nějaké východisko, a ti se špetkou šukriti se uchylují k Bohu. Nemá smysl hledat Boha v kostelech, chrámech, mešitách nebo synagogách. Kdo není schopen nalézt Boha ve svém nitru ho venku nenajde. Každý by si měl uvědomit, že největší síla je v jednoduchosti, vnitřní čistotě a hlavně v pokorné upřímnosti. Předstíráním klameme sami sebe a dogma, ať už v jakékoliv formě nikam nevede. Každý jedinec má volbu vybrat si tu cestu, která ho v dané situaci vyvede z toho nejhoršího, aby se posléze dokázal orientovat a pokračovat ve svém duchovním vývoji podle místa, času a okolností. Kdo upřímně hledá, ten to také najde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama