Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Paprsek nového života

11. prosince 2014 v 0:54 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí Mahárádž |  Články
Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí Mahárádž


Paprsek nového života

Oddanost je oddělená a odlišná rovina, v níž žijeme pouze pro centrum. Aspirujeme žít a jednat pouze jako agenti centra, kteří nejsou nikdy od centra odpojeni - to je vědomí Krišny. Realita je Sama pro Sebe a my se musíme striktně tohoto pravidla držet. On je pro Sebe, vše je pro Něho - což znamená, že i já jsem pro Něho. A cokoliv dělám, musí být také pro Něho. Tímto pojetím se musíme striktně řídit a vždy zkoumat, jestli to, co děláme je skutečně pro Něho, anebo pro nějakou jinou část, ať už ji považujeme za jakkoliv důležitou.

Neodevzdaní se zříkají vedení Vaišnavů

Kde získáme záruku? Záruka se nachází ve Vaišnavovi a šástře. Nikdo by neměl být natolik namyšlený, aby se domníval, že dokáže sám pochopit celou věc. Naopak, vše by měl vykonávat se schválením Vaišnavy (vaisnavera anugatya). Když jsem se připojil ke Gaudíja Mathu, můj duchovní bratr, profesor Sanjal, jednoho dne poznamenal: "Čteme-li Šrímad Bhágavatam na základě vlastního rozhodnutí, můžeme snad nashromáždit určité poznání atd., nikoliv však oddanost, bhakti. Pokud nás ovšem ke čtení vyzve Vaišnava, bude naše četba oddaností." Dokonce i čtení Písem není oddanost, dokud není prováděno na pokyn Vaišnavy. Nezávislé čtení je pouhým hledáním poznání. Následováním Vaišnavy je naše pouto s Pánem zaručeno.

Sadhu-sange krsna-nama: ve společnosti oddaných je zaručeno, že naše zpívání nebo jakýkoliv jiný druh služby dosáhne Nejvyššího. Co je toho zárukou? Odpověď bude znít: "Jeho posel to tak řekl, proto se tomu věnuji. Nejsem svým pánem - jsem Jeho služebníkem." Toto vědomí musí být natolik opravdové, jak je to jen možné. Úspěch závisí na tomto principu.

Realita je sama pro sebe. Tato pravda, jakkoliv obtížné se to může zdát, musí být přijata. "Zemři, abys žil" a "Realita je sebou samotnou a pro sebe samotnou" - tato Hegelova prohlášení se dají krásně uplatnit i ve vaišnavské škole.

Nejdříve se odevzdej, potom služ

ahaḿ hi sarva-yajñānām
bhoktā ca prabhur eva ca
(Bhagavad-gítá 9.24)

Ve Šrí Gítě nacházíme, že "Realita je sebou samotnou a sama pro sebe": "Já jsem Pánem a Příjemcem všech obětí." Proto Šrí Šrídhar Svámí poznamenal: "Nejdříve se odevzdej, potom služ." Jinak za to budeš něco požadovat, sebereš to a utečeš. Ne. Podepiš smlouvu na vše, co je ti dáno, potom prováděj nezbytnou službu, aniž by ses spoléhal sám na sebe.

Je takový život žádoucí? Musíme si to promyslet: je v tom obsaženo tolik rizika - "Zemři, abys žil". Musíme nejdříve zemřít, abychom žili v budoucnosti? Jsme připraveni podstoupit toto riziko? Jsme dostatečně znechuceni a unaveni současným okolím, abychom tolik riskovali pro zářivou budoucnost? "Skočím!" Jsme dostatečně znechuceni, abychom učinili tento krok?

Pokud jsem upřímný sám k sobě a zahlédnul jsem záblesk zářivé budoucnosti, jedině tehdy jsem schopen podstoupit takové riziko. Nikdo by přece nebyl tak hloupý, aby podstupoval takové riziko a skočil, vzdávaje se všeho současného pro nejistou budoucnost. Pociťovat odvahu k tomuto skoku vyžaduje, dotknout se záblesku i toho nejnepatrnějšího paprsku zářivé existence.


Sukriti, oddaná zásluha, a šraddhá, dobrá víra, jsou požadovány. Jediný zlomek vznešené víry probuzené v srdci může člověka přivést k odvážnému kroku, a on musí skočit. Jinak je to nemožné. Nejdříve šraddhá, potom sádhu-sanga a bhadžana-krijá: s vírou, ve společnosti oddaných, bude následovat oddaná služba. S vírou je možné obejmout proces vedoucí k uvědomění. Sakala chadiya bhai, sraddhadevira guna gai: všeho se zřekni a s veškerou energií opěvuj vznešenost víry, paprsku nového a vznešeného života.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama