Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Definice Bhakti

28. prosince 2016 v 9:02 | Bilvamangala dás |  Články
Nejpřesnější definice bhakti, přijatá všeobecně Gauḍīya Vaišnavy, je od Šrí Rúpy Gósvámího v jeho Šrí Bhakti-rasāmṛta-sindhu 1.1.11

अन्याभिलाषिताशून्यं ज्ञानकर्माद्यनावृतम्.
अनुकूल्येन कृष्णानुशीलनं भक्तिरुत्तमम् ..

anyābhilāṣitā śunyaṁ jñāna-karmādy anāvṛtam
ānukūlyena kṛṣṇānu-śīlanaṁ bhaktir-uttamam

"Nejvyšší bhakti je projevem náklonnosti ke Krišnovi, bez postranních úmyslů či narušenou vnějšími prvky."

Tyto cizí motivy a způsoby jejich dosahování, jsou všeobecně klasifikovány jako bhukti (sobecké, egoistické štěstí), následované karmou (sobecké, egoistické úsilí) a mukti (osvobození), následované jñānou (nabytím objektivnosti a odpoutání).

Bhakti má své vlastní vnitřní složky snah (anuśīlana) a supra-objektivní subjektivitu (anukūlya), a proto má své vlastní vnitřní štěstí a svobodu - takže zde není zapotřebí vnějšího úsilí. A vnější snaha o dosažení štěstí a svobody mimo kontext lásky (bhakti) je závažným nedostatkem, který člověku brání, aby vůbec zažil skutečnou opravdovou lásku (uttama-bhakti).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama