Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Role protivenství a nepřízně v duchovním životě (1)

12. prosince 2016 v 13:14 | SDB |  Články
Lidský život je neustálé sužován problémy v různých stupních. Gíta analyzuje příčiny těchto problémů a nabízí řešení, aby rozhodně ukončila jejich pokračování. Všechny lidské bytosti mají přirozenou tendenci hledat potěšení a vyhýbat se bolesti. Ovšem každý požitek, za kterým se v hmotném světě honíme je pomíjivý, a tedy nakonec vyvrcholí v bídě, úzkosti a sklíčenosti. Podobně končí většina "řešení" jak se vyhnout bolesti, dalším utrpením, stejně asi tak jako léky, a to i pokud jsou nutné k zmenšení bolestivého onemocnění, protože sami vytvářejí nepříjemné vedlejší účinky. Mnohokrát zamýšlené výsledky léčení přinášejí daleko větší problémy než samotná nemoc.

Všechny védské filosofie mají v prvopočátku za cíl nalézt trvalé řešení bídy a utrpení. Některé pak jdou dál a usilují o dosažení nejvyšší blaženosti, dosažením které je bída a utrpení automaticky ukončeno bez cizího úsilí. Mezi těmito myšlenkovými směry, je filosofie Gíty nejlepší, díky své jednoduchosti a praktickým přístupem. Gíta učí, že člověk může ochutnat blaženost již v tomto životě a v tomto světě tím, že se učí překonat materiální dualitu. Jedná se o jedinečný a univerzální rys Gíty.
I když nikdo nevítá bídu a utrpení, neměli bychom jimi opovrhovat, ani dovolit, abychom kvůli nim zahořkli. Útrapy přichází samy od sebe a ve skutečnosti hrají v lidském životě důležitou roli. Probudí nás z našeho spánku nevědomosti a navedou nás ke konečnému cíli života, nejvyššímu nekonečnému blahu, kterého nelze dosáhnout utrpením. Stejně jako trn v patě může být odstraněn jiným trnem, neštěstí je utrpením, které nás nutí hledat jeho konec, a čím větší utrpení, tím větší je snaha o jeho odstranění a ukončení.

Nejznámější filosofové a světci prošli v určitém okamžiku ve svém životě krizí, která je dovedla k hledání pravdy. Dokonce i pokročilý člověk, který je již na cestě ke skutečné realitě, může i nadále procházet utrpením. Jako oheň, který očišťuje zlato, z kterého je pak vytvořena krásná ozdoba, tento oheň utrpení očistí charakter duše a vyšlapává cestu pravdy, transformujíce tuto osobu na ozdobu společnosti.

Gíta líčí a analyzuje mysl běžného zbožného člověka, začínajíce sklíčeností Ardžuny, který zde ztvárňuje osobu na ne příliš vysoké úrovni, a ani člověka zmítaného smyslností a pudovostí.


(pokračování následuje)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama