Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Role protivenství a nepřízně v duchovním životě (2)

16. prosince 2016 v 16:44 | SDB |  Články
Ardžuna nám předvádí jakousi směs ctnosti i neřesti, kdy není ani zcela hrubě připoután k hmotnému životu, ani transcendentální vůči němu. Bezbožný člověk, otupený svými sobeckými touhami, nemá nikdy soucit s ostatními, ani neuvažuje o důsledcích svých činů. Aby se cítil sklíčeně v očekávání ztráty příbuzných, musí v sobě mít nějakou zbožnost. Ardžuna je typickým příkladem člověka, který neví, jak se povznést nad hmotnou existenci, ale je dost zbožný, aby cítil sklíčenost z dané situace. Takový člověk je způsobilý k pochopení poselství Gíty. Gíta učí jedno, jak uniknout z této sklíčenosti a dosáhnout nejvyššího cíle. První kapitola Bhagavadgíty je uvedena v Mahábháratě jako "Jóga sklíčenosti," přestože jóga, sjednocení s Bohem, a sklíčenost nemají zdánlivě nic společného.

Většina krizí postrádá intenzitu, takže je lidé tolerují a postupně si zvykli na nepříjemné situace. Pokud se jejich utrpení a mizérie stanou neúnosnými, hledá většina lidí hlubší a trvalé řešení svých problémů. Pouze v případě náhlé a intenzivní krize hledá člověk úlevu. Úleva v takové krizi, může být dvojího druhu.
První z nich je stav zapomnění, provedený znecitlivěním smyslů nebo odvedením své pozornosti na něco méně bolestivého. Někteří lidé začnou pít, experimentovat s drogami, nebo se rozptylují nějakou fyzickou zábavou, jakou je například společnost opačného pohlaví. Tyto strategie jsou jednoduché a mnoho lidí se k nim uchyluje, ale nejsou efektivním řešením, protože vedou jen k degradaci, dalšímu utrpení a depresím, způsobených sestupnou spirálou. Ve skutečnosti je to však útěk od problému, asi jako pštros, který skrývá svou hlavu do písku, když ho někdo honí nebo dítě, které se v noci ze strachu z příšer pod postelí skryje pod deku.

Lepší alternativou je čelit krizi čelem a najít pro ni řešení, jako to udělal Ardžuna. Ale komplexní řešení se neobjeví lusknutím prstů. Teprve když člověk s trpělivělivostí a s nadšením vytrvá, skončí krize jednou provždy. Tímto způsobem, může krize sloužit jako odrazový můstek k úspěchu. O takové připravenosti čelit krizi, a která je příznakem odvážného bojovníka Ardžuny, vypráví Bhagavadgíta. Kdykoliv je tendence utíkat z krize silná, a vždy, když je člověk v pokušení jít cestou nejmenšího odporu, nám poselství Gíty může dát sílu. Krišna žádá Ardžunu aby zvolil boj před útěkem.

Okamžik krize, i když může být impulsem pro rozvoj, není dostačující. Spolu s upřímnou vůlí a odhodláním překonat krizi, musí mít člověk správné vedení od někoho, jako je Krišna: učitele, který touží pomoci, nemotivovaným jakýmkoliv hmotným vlastním zájmem. Šťastní jsou opravdu ti, kteří čelí krizím jako Ardžuna, a kteří jsou požehnáni učitelem jako Krišna.

Je však nezbytné, aby člověk v tomto životě čelil krizím, a aby ho inspirovaly k hledání konečného štěstí. Krišna uvádí čtyři typy lidí, kteří hledají absolutní pravdu: ti, kteří žijí v úzkosti a zoufalství, ti, kteří touží po bohatství nebo pozici, ti, kteří jsou zvídaví, a ti, kteří již mají znalosti o absolutnu a chtějí také podle toho jednat. Pokud si člověk uvědomí velikost a jedinečnost lidského života, může se dát na cestu kterou nám ukazuje Gíta i bez toho, aniž bychom procházeli osobní krizí. Přesto, a to je fakt, se lidé obecně zase obracejí k filozofii nebo Bohu tehdy, když mají problémy a krize. Ty se vyskytují v životě každého z nás. V takových případech je Gíta užitečná pro všechny. Je to živá kniha.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama