Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Jíva Gósvámí

1. ledna 2017 v 20:48 | Bilvamangala dás |  Články

Dnes si připomínáme den, kdy se v Indii manifestoval Šríla Jíva Gósvámí.

Šríla Džíva Gósvámí (1513 - 1598) byl synovcem Šrí Rúpy a Sanátany Gósvámího. Byl úžasným filozofem a učitelem (áčárjou) v gaudíja-vaišnavské učednické posloupnosti Čaitanji Maháprabhua. Od svého útlého věku se Džíva zajímal o Šrímad Bhágavatam. V Navadvípu studoval sanskrt a obešel celou oblast známou jako Navadvíp-dhám, což je posvátné místo narození Šrí Čaitanji. Poté sanskrt studoval ve Váránasí pod vedením Madhusúdany Vačáspatiho. Po dokončení studií odešel do Vrindávanu, kde přijal útočiště u svých slavných strýců, Rúpy a Sanátany Gósvámích.
Je řečeno, že Džíva sestavil nejméně dvacet pět knih a přes 400 000 veršů. Jeho nejznámější díla jsou pravděpodobně Šat Sandarbha (Šrí Bhágavata Sandarbha) a Gópála-čampú. Když Sanátana Gósvámí sepsal svůj komentář ke Šrímad-Bhágavatamu známý jako Vaišnava-tóšaní, dal ho Džívovy, aby ho redigoval. Džíva Gósvámí založil ve Vrindávanu slavný chrám Rádhá-Dámódara a po odchodu Rúpy a Sanátany Gósvámích se stal hlavním učitelem a vůdcem všech vaišnavů v Bengálsku.
Šrí Džíva Gósvámí dostal zasvěcení (díkšu) od Rúpy a Sanátany Gósvámího. Je jedním z nejpřednějších gaudíjských vaišnavů. Založil Višva vaišnava rádžja šabhua vyučoval sanskrit i vaišnavskou filozofii. Svým rozsáhlým vzděláním přitahoval učence z celé Indie, aby studovali ve Vradži (Vridávanu).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama