Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Bhagavad Gíta - Chapter 2/vers 37-39

27. května 2018 v 9:43 |  Ostatní
37. If you are killed (while fighting), you will attain heaven, or if you are victorious, you will enjoy dominion over the earth. Therefore, stand up, O son of Kunti, having firmly resolved to fight.

38. Considering pleasure and pain, gain and loss, victory and defeat alike, engage in battle. Thus, you will not incur sin.

39. O son of Pritha, I have spoken this wisdom to you in relation to sankhya-yoga (the path of detachment based upon the discernment between the body and self). Now hear the same in relation to karma-yoga (the path of selfless action offered to God). Equipped with wisdom, you will be able to completely relinquish the shackles of karma.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama