Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Bhagavad Gíta - Chapter 2/vers 44-46

29. května 2018 v 22:43 |  Ostatní
44. For those whose minds are carried away by such flowery words and who are firmly attached to pleasure and worldly powers, the intellect cannot become resolutely established in transcognitive awareness (of Paramesvara).

45. The Vedas are (predominantly) concerned with the three gunas. O Arjuna, be free from the triad of gunas, situated beyond dualities, and free from concerns for acquisition and preservation. Become established in the eternal existence and self-situated.

46. Whatever purpose (can be accomplished) by a small reservoir of water is entirely (fulfilled) by a large body of water. Similarly, whatever purpose (is obtainable) through all the Vedas is entirely (fulfilled) by a self-realized brahmana.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama