Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Bhagavad Gíta - Chapter 2/vers 53-55

10. června 2018 v 22:08 | Bilvamangala dás |  Ostatní
53. When your intellect, which has been confused by conflicting scriptural and worldly opinions, becomes unoscillating and thus immovably fixed in transcognitive awareness (of Paramesvara), then you will attain the state of yoga.

54. Arjuna inquired: O Kesava, what are the symptoms of a (God-realized) person, whose wisdom faculty is firmly fixed and who is established in transcognitive awareness? How does the person of stable intelligence speak, how does he sit, and how does he walk?

55. Sri Bhagavan said: O Partha, when a person completely casts away all the cravings of the mind and is satisfied in the self alone by virtue of the self's intrinsic joy, then he is said to be of steady wisdom.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama