Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Bhagavad Gíta - Chapter 11/vers 16-18

19. října 2018 v 23:05 |  Ostatní
16. O Master of the universe, O Cosmic Form (Visvarupa), I see You in all directions, having an unlimited form possessing innumerable arms, bellies, mouths, and eyes. Yet, I can see neither Your end, nor Your middle, nor Your beginning.

17. I see You everywhere adorned with helmet, mace, and disc, displaying a massive radiance of light, resplendent on all sides, very difficult to behold, having an effulgence like that of the sun and of blazing fire, and immeasurable.

18. In my opinion, You are the supreme imperishable Brahman and the entity to be realized [by the aspirants for liberation]. You are the supreme shelter of this universe. You are imperishable and the guardian of the eternal dharma. You are the eternal Supreme Person.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama