Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Bhagavad Gíta - Chapter 11/vers 43-45

29. října 2018 v 11:11 |  Ostatní
43. You are the father of this world of movable and immovable beings, the most venerable, the preceptor and the greatest of all. O Master of unrivalled power, there is none equal to You even in all the three worlds, so how could anyone be greater than You?

44. Therefore, O Lord, prostrating my body and bowing down, I beseech You, my worshipful Master, to be gracious. Please forgive my offences, just as a father forgives his child, as a friend excuses a friend, or as a lover pardons the beloved.

45. I am overjoyed by seeing Your Cosmic form which has never been seen before, and yet my mind is extremely perturbed with fear. O Lord, O Master of the devas, please show me that very form [Your four-armed form]. O Abode of the Cosmos, please be gracious.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama