Blog věnovaný všem těm, kdo hledají skutečnou vnitřní harmonii
a znovunavázání láskyplné relace s Nejvyšším Pánem

DEFINICE BHAKTI

Nejvyšší bhakti, Uttama-Bhakti, je definována jako nepřetržitá služba nebo emoce, jež jsou zaměřené na Krišnu, formy Jeho expanzí i vše co s Ním souvisí. Jde o příznivý postoj vůči Krišnovi. Ten by měl být prost všech tužeb, kromě touhy Ho potěšit, a nezablokován neosobní jnanou, materialistickými rituály karmy nebo jinými nepříznivými činy.
(Sri Bhakti Rasamrita Sindhu)


Bhagavad Gíta - Chapter 11/vers 46-48

30. října 2018 v 21:24 |  Ostatní
46. I wish to see You as before, adorned with a helmet and holding a mace and disc in Your hands. O Thousand-Armed One, O Cosmic Form, please assume that very form with four arms.

47. Sri Bhagavan said: O Arjuna, being pleased with you, I showed you through My intrinsic potency (atma-yoga), this supreme form, which is resplendent, universal, unlimited, and primeval. It has not been seen before by anyone other than you.

48. O great hero among the Kurus, in this mortal world I cannot be seen in this form by anyone other than you, whether through reciting the Vedas, performance of sacrifice, study of scriptures, charity, ritualistic activities, or severe austerities.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama